Print Edition News Updates Archive About Ha'aretz Tech Support
News
Business
Editorial & Op-Ed
Features
Sports
Art & Leisure
Books
Letters
Food & Wine
Tourism
Real Estate
Cartoon
Friday Magazine
Week's End
Anglo File
Previous Editions
In-depth
The intifada: Two years on
Israel and 9/11
Hamas: A threat to Israel and to Arafat
Rise of the New anti-Semitism
October Health Supplement
 
Thursday, October 24, 2002 Cheshvan 18, 5763 Israel Time:  16:35  (GMT+2)
Back Home
Last update - 14:28 24/10/2002
Burns: PA musí zasáhnout proti teroru pokud chce stát
napsal Aluf Benn, Ha'aretz Correspondent, Ha'aretz Service and Agencies přeložil šlomo
Ministr zahraničí Šimon Peres, vlevo, si potřásá rukou s vyslancem Spojených států Williamem Burnsem na konci schůzky v Tel Avivu ve středu. Burns začal cestu po Blízkém východě v sobotu v Egyptě, kde se setkal s prezidentem Hosni Mubarakem.
(Photo: AP)

Palestinci musí učinit zásadní akce proti militantům a vážně uusilovat o vnitřní reformu pokud se chtějí zařadit na cestu ke státnosti, podle nového blízkovýchodního mírového plánu, zvláštní vyslanec USA William Burns to řekl palestinským představitelům ve čtvrtek.

"Pouze rozhodnou akcí k ukončení teroru a násilí a rozhodnou akcí pro reformy v přípravě na palestinskou státnost budeme schopni se posunout kupředu na praktické cestě ke konci okupace a konci tohoto strašného konfliktu," řekl Burns.

Burns vedl oddělená jednání s očekávaným Arafatovým kandidátem na místo ministra vnitra, Hani al-Hassan. Al-Hassan bude požádán o dohled nad restrukturalizací palestinských bezpečnostních služeb - klíčového prvku reforem požadovaných Spojenými státy.

Burns žádal Izraelce i Palestince, aby splnili své závazky, aby bylo možné, jak řekl doslova v Jerichu palestinským činitelům: "Ukončit okupaci, která začala v roce 1967."

Burns přijel do Izraele ve středu, aby vedl diskusi s izraelskými i palestinskými činiteli na Americké "mapě cesty" (road map) k izraelsko-palestinskému urovnání.

Po setkání v Jerichu řekl Burns, " v tomto procesu všechny starny mají závazky a jedině skrze plnění závazků na nšech starnách se budeme moci posunout kupředu, společně ke konci okupace začaté v roce 1967, ku prospěchu Palestinců i Izraelců, ke konci velmi reálného strádání a ponížení zakoušeného Palestinci kvůli okupaci každý den a ke konci teroru a násilí, které působí tolik proti legitimním aspiracím Palestinců"

Mezi činitely PA byli Nabíl Sha'ath, Yasser Abed Rabbo a mluvčí Parlamentu PA Abu Ala (Ahmed Qureia).

"Ptali jsme se na hluboké otázky o každém aspektu (plánu USA)," řekl Nabíl Sha'ath. "Sdělili jsme naše komentáře, ale byla to opravdu pozitivní schůzka určená především k plnému porozumnění této mapě cesty, abychom ji mohli vzít k prezidentu Arafátovi."

"Potřebujeme skutečnou mapu cesty, která nás posune od situace, ve které jsme, do konečného umístění, kde vidíme skutečný nezávislý palestinský stát, který může žít vedle Izraele v míru," řekl Abu Ala.

Burns také mluvil ve čtvrtek s ministrem obrany Benjaminem Ben-Eliezerem. Náměstek ministra zahraničí [USA] se setká s předsedou vlády Arielem Šaronem později během dne.

Ve středu se Burns setkal s Dovem Weisglasem, vedoucím úřadu předsedy vlády, který vyjádřil rezervovanost Izraele k "mapě" a požadavek, aby plán běžel souběžně s představami prezidenta George Bushe.

Na pozdější schůzce ministr zahraničí se Šimonen Peresem, Burns mluvil o svých schůzkách v arabském světě a řekl, že v Damašku měl potíže s vysvětlením potřeby uzavření damašských kanceláří teroristů.

V Bejrútu, bylo Burnsovi sděleno, že Libanonci by měli být připraveni vyřešit problém s vodním projektem na řece Wazzani během nepřímých jednání s Izraelem.

Izraelská ministerská komise pro humanitární asistanci Palestianincům se má setkat dnes [ve čtvrtek 24. října] s palestinskými vyjednavači, aby pokračovala v rozhovorech započatých minulý týden. Včera na setkání s Burnsem řekl Peres, že Izrael momentálně povoluje práci v Izraeli 50000 Palestinců, takže jde 250 milionů dolarů, jak řekl:"přímo do rukou obyvatel."

Podle Perese, 15000 praconích povolení je vydáno pro obyvatele Pásma Gaza, ale pouze 10 000 je právě teď využito. Dalších 4000 obyvatel Pásma Gaza pracuje v industriální zóně v Erez a 2000 v osadách Pásma Gaza. Izrael dále vydal povolení 5000 obyvatel Západního Břehu pro práci na stavbách a při česání oliv v Izraeli a pro 6000 obchodníků, řekl Peres. Několik tisíc Palestinců pracuje v industriálních zónách Karni a Atarot.

News | Business | Editorial | Editorial & Op-Ed | Features | Sports | Art & Leisure | Books | Letters | Food & Wine
Tourism | Real Estate | Cartoon | Friday Magazine | Week's End | Anglo File | Print Edition | In-depth | Archive | About Ha'aretz | Tech Support
© Copyright   Ha`aretz. All rights reserved
Souhrn informací světového a českého mediálního a propagandistického světa