překlad článku BBC
Spojené státy očekávají odpověď Izraele na mírový plán
překlad článku BBC
[Pod obrázkem:] Plán Spojených států předpokládá vznik izraelského a paletinského státu
Zvláštní velvyslanec USA na Blízký východ přijel do Izraele k rozhovorům s izraelským předsedou vlády Arielem Šaronem o americké "mapě cesty" k urovnání izraelsko-palestinského konfliktu.
Návštěva náměstka ministra zahraničí Wiliama Burnse v Izraeli je zatím poslední částí dvoutýdenní cesty do oblasti ve snaze Spojených států o nový začátek mírových rozhovorů mezi oběma stranami.
Plán údajně urovnávající cestu k Palestinskému státu do konce roku 2005 má podporu OSN, EU a Ruska.
Návrh byl údajně v Izraeli vlažně přijat. Izrelské sdělovací prostředky oznámily, že Ariel Šaron se zajímá o nedostatečné bezpečnostní záruky plánu.
Dopisovatelé říkají, že naděje na úspěch plánu nejsou slibné kvůli vzestupu v počtu palestinských sebevražedných útoků a akcím izraelské armády, která nedávno zabila palestinské civilisty.
Izrael zvažuje svou odpověď na palestinský pondělní sebevražedný útok na severovýchodě Izraele, který zabil nejméně 14 lidí včetně útočníka.
Skupina Islámský džihád oznámila, že její dva členové provedli útok.

Palestinský stát
Americký mírový plán byl přednesen premiéru Šaronovi během návštěvy ve Washingtonu minulý týden. Burns řekl, že násilí poškozuje palestinské zájmy.
Podle sdělovacích prostředků plán očekává palestinské reformy, konec palestinského násilí, zmražení židovského osidlování a izraelské stažení z center palestinské společnosti do poloviny roku 2003.
Součástí plánu jsou údajně palestinské volby o šest měsíců později a prozatímní palestrinský stát s konečným mírovím urovnáním na konci roku 2005.
Na návštěvě v syrském Damašku v úterý, řekl Burns, že konec násilí je "kriticky důležitý... pokud se nám má podařit konec okupace [a] vybudování dvou států".
Podle agentury AFP se Izraelský předseda vlády se setkal s poradci v úterý, aby formuloval odpověď.
Podle agentury Reuters sdělil izraelský ministr zahraničí Šimon Peres: "Mapa cesty nám prezentovaná může být posuzována jako návrh a od nás [se očekává], abychom odevzdali naše připomínky do prosince."
Burns se má setkat s palestinskými zástupci ve čtvrtek [24.10. pozn. překl.]. Nesejde se ale s jejich vůdcem Jásirem Arafatem, který je nepřijatelný pro vládu Spojených států. [Důvody si můžete přečíst tady.]

Požadovaná diplomacie
Šaronův poradce řekl, že nemůže nastat pokrok v mírových jednáních dokud Jásir Arafat zůstává ve své funkci.
Rozpolcení izraelského kabinetu vyjádřil izraelský ministr obrany Binyamin Ben-Eliezer, když řekl, že diplomacie by měla být vyhledávána ve světle pondělního sebevražedného útoku.
"Myslím, že i přes bolestný den, by bylo užitečné začít s hledáním duše a říci, že možná teď nastal čas pro pro prezentaci naší diplomatické agendy," řekl.
V izraelské televizi Ben-Eliezer řekl, že Izraeli dochází vojenské možnosti k potlačení palestinské intifády (povstání).

anglicky
:) oficiálně česky v podání redakce Petra Broda :-) (původní název zněl: Šaron proti nové mírové iniciativě :0(
ČTK informovala o situaci takto (podle MF Dnes):

Izrael vyčerpal vojenské metody boje s atentáty
Izrael vyčerpal vojenské metody, které měly zastavit sebevražedné atentáty palestinských radikálů, a měl by se vrátit k mírovým rozhovorům. V izraelské televizi to v úterý večer řekl ministr obrany Benjamin ben Eliezer. Ben Eliezer se domnívá, že je třeba obnovit diplomacii, a to navzdory nejnovějšímu atentátu, při němž v pondělí zahynulo 14 Izraelců. Izraelská armáda připravuje v odvetě za atentát zásah proti radikálům, zejména z Islámského džihádu, který se k útoku přihlásil. Podle nejmenovaného bezpečnostního zdroje agentury Reuters bude operace přesně mířená a ne tak rozsáhlá jako v předchozích případech. Izrael nechce ztěžovat pozici USA mezi případnými arabskými spojenci pro akci v Iráku. Šaron v úterý předvolal na kobereček ministra národní infrastruktury Efraima Ejtama. Důvodem byly Ejtamovy hrubé urážky na adresu ben Eliezera za zneuctění židovského sobotního svátku, protože nechal armádu v sobotu demolovat nepovolenou osadu na Západním břehu Jordánu. Ben Eliezer pohrozil demisí, protože ho Ejtam nazval "lhářem, idiotem, zbabělcem a slabochem".
Deník Ha'aretz byl ovšem mnohem optimističtější. Přinesl podrobnosti mírového plánu a podrobný článek o reakcích politiků.