Print Edition News Updates Archive About Ha'aretz Tech Support
News
Business
Editorial & Op-Ed
Features
Sports
Art & Leisure
Books
Letters
Food & Wine
Tourism
Real Estate
Cartoon
Friday Magazine
Week's End
Anglo File
Site Search
Previous Editions
In-depth
Hamas: A threat to Israel and to Arafat
Foreign workers: Israel's migrant underclass
Rise of the New anti-Semitism
 
Thursday, August 22, 2002 Elul 14, 5762 Israel Time:  03:11  (GMT+3)
Back Home
, Ha'aretz
Last update - 02:56 22/08/2002
Bezpečnostní složky polapily skupinu hnutí Hamás, která provedla osm teroristických útoků
By Baruch Kra Korrespondent novin Ha'aretz
Přeložil Shlomo Klotzkin

Policie a služba Šin Bet zadržela teroristickou skupinu se základnou ve východním Jeruzalémě v sobotu v noci. Skupina je podezřelá z provedení osmi teroristických útoků v Izraeli během několika měsíců. V těchto útocích bylo 35 lidí zabito a desítky lidí byli zraněny.

Skupině je připisován útok na Cafe Moment v Jeruzalémě, kde bylo zabito jedenáct lidí a útok na jídelnu jeruzalémské Hebrejské univerzity na Mount Scopus (Har Hacofim), který si vyžádal zatím devět lidských životů (mezi mrtvými bylo pět nositelů občanství Spojených států Amerických a jeden nositel francouzského občanství).

Šest členů skupiny jsou izraelští občané, měli naprostou svobodu pohybu po celé zemi.

Patnáctičlenná skupina byla objevena v sobotu v Jeruzalémě elitní jednotkou, když dva členové skupiny již byli na cestě k dalšímu útoku v Tel Avivu, dle středečního sdělení bezpečnostních složek.

Jeden podezřelý byl chycen při překvapivé kontrole, další utekl a byl odvezen třetím členem skupiny. Podezřelí byli chyceni po honičce v Jeruzalémě.

Během vyšetřování, sdělili členové skupiny, že bomba připravenou k útoku byla schována u silnice mezi Jeruzalémem a Tel Avivem.

Mohammed Odeh, člen skupiny z místa Silwan, podnikl útok na Hebrejské univerzitě, kde pracoval pro izraelského zaměstnavatele jako malíř, informoval o tom izraelský rozhlas.

Vzhledem ke svým znalostem o univerzitě si Odeh vybral jídelnu Franka Sinatry Cafeteria pro teroristický útok, protože se tam málo vyskytovali Arabové o jedli tam zahraniční studenti.

Odeh získal trhaviny od spolupracovníků z Ramalláhu na Západním Břehu, kde bylo situováno velitelství skupiny dle sdělení bezpečnostních složek. V noci před útokem přeskočil plot univerzity a schoval výbušniny pod keřem.

Dalšího dne vešel hlavním vchodem pomocí legitimace zaměstnance, vyzvedl bombu a umístil ji do jídelny. Místo pak opustil a bombu odpálil pomocí mobilního telefonu na dálku, sdělily bezpečnostní zdroje.

Den po útoku přijal telefonní hovor, bylo mu sděleno, že má přijít a pomoci s opravou spálených vnitřních prostor jídelny.

Po zatčení, sdělil Odeh vyšetřovatelům, že je mu líto, co učinil, kvůli vysokému počtu mrtvých na univerzitě, sdělili bezpečnostní činitelé. Další zatčení členové skupiny nevyjádřili žádné výčitky svědomí, někteří řekli, že byli na útoky hrdí, sdělili činitelé.

Samr Odeh, bratr zatčeného pana Odeh popřel ve středu, že jeho bratr byl zapojen do jakékoli ozbrojené činnosti.

"Můj bratr prostě chodí z domova do práce ... a nemá nic společného s ničím dalším," Samr Odeh řekl agentuře Associated Press před svým domem ve východním Jeruzalémě, kde stál také šestiletý plačící Mohammedův syn Hamza: "Popírám tato obvinění, která se Izraelci pokouší svalit na něj."

Vůdce skupiny Wa'al Kassam a Odeh uskutečnili útok v Cafe Moment. Odeh získal informace o terči útoku, Kassam získal sebevražedný útočník a vyložil ho u kavárny.

Jeden ze skupiny provedl útok pomocí výbušniny, kterou připevnil na pojizdnou nádrž s benzínem u Holonu, následoval pak auto celou cestu do zásobárny benzínu v Pi Glilot na předměstí Tel Avivu, kde detonoval výbušninu. Exploze nikoho nezranila. Útok způsobil v Izraeli zděšení, neboť ukázal, že se Palestinci pokušení uskutečnit megateroristický útok.

"To je něco čeho jsem se bál," řekl primátor Jeruzaléma Ehud Olmert v odpovědi na zatčení skupiny. "Předpokládal jsem, že věci nejsou pod povrchem takové (klidné) jak se zdály," pokračoval starosta s poukazem na to, že se jen málo obyvatel východního Jeruzalém zapojilo do teroristických útoků od začátku dva roky trvající intifády.

Ministr vnitra Eli Yishai řekl, že má dostatek informací od služby Šin Bet, aby anuloval občanská práva skupiny.

Mluvčí předsedy vlády Ariela Šarona, Ra'anan Gissin, řekl, že skutečnost, že podezřelí mají izraeské identifikační karty si vyžaduje nalezení odpovídajících opatření k omezení ozbrojené činnosti ve východním Jeruzalémě

Útoky provedené skupinou:
* Sebevražedný útok na Café Moment v Jeruzalémě v březnu 2002, ve kterém bylo zabito 11 lídí a 58 lidí bylo zraněno.
* Sebevražedný útok v billiardovém klubu ve městě Rišon Lecijon v březnu 2002, kde bylo 15 lidí zabito a 45 raněno.
* Umístění bomby k cisterně na benzin, která později vyletěla do povětří, když byla cisterna plněna v hlavním skladu bezninu Pi Glilot na předměstí Tel Avivu. Bez zraněných.
* Položení bomby na trať vlaku u Lodu v červnu 2002. Čtyři lidé byli zraněni.
* Položení bomby na koleje u Rehovot v červenci. Strojvedoucí lokomotivy byl zraněn.
* Útok na jídelnu Hebrejské univerzity v červenci 2002, devět lidí bylo zabito, 84 lidí bylo zraněno.
* Položení výbušniny na další cisternu s benzínem, který explodoval v Rišon Lecion v srpnu 2002. Jedna osoba byla zraněna.

Hlavní členové skupiny jsou:
* Wa'al Kassam, 31, obyvatel Ras El Amud, byl vůdcem skupiny ve všech útocích.
* Wisam Abassi, 25, obyvatel Silwan, získával informace o možných cílech pomáhal provést útoky.
* Aladin Abassi, 30, obyatel Silwan, získával informace pro skupinu a zapojil se do provedení útoků.
* Mohammed Odeh, 29, ze Silwan, získával informace a zapojil se do útoků.
* Mohammed Hassan Arman, 27, obyvatel Západního Břehu, vesnice Harbata, byl zadžen, protože zásoboval skupinu výbušninami.

News | Business | Editorial | Editorial & Op-Ed | Features | Sports | Art & Leisure | Books | Letters | Food & Wine
Tourism | Real Estate | Cartoon | Friday Magazine | Week's End | Anglo File | Print Edition | In-depth | Archive | About Ha'aretz | Tech Support
© Copyright   Ha`aretz. All rights reserved