12. května 2002
Izraelská policie zveřejnila jména podezřelých židovských teroristů

Izraelská policie zveřejnila jména čtyř pravděpodobných židovských teroristů, kteří byli věžněni od začátku května pro podezření z naplánování výbuchu veliké nálože u arabské nemocnice a arabské dívčí školy ve východním Jeruzalémě.

29. března 2002 byli zatčeni Shlomo Dvir (26 let), Yarden Morag (25 let) oba z Bat ´Ajin jihozápadně od Betléma. Policie zasáhla, když se muži snažli nastražit silnou nálož ve čtvrti A-Tur ve východním Jeruzalémě, mezi nemocnicí Mokassed a arabskou dívčí základní školou, které jsou naproti sobě.

Jedná se o první pokus o útok v Jeruzalémě připisovaný Židům od září 2000, kdy vypukla současná vlna násilí. Soud uvalil na případ přísné informační embargo, povolující pouze velice zevrubné informace.

V prohlášení policie se praví, že během rutinní noční kontrole byli zjištěni dva podezřelí muži jezdící prázdnými ulicemi. Policejní hlídka zavolala posily. Podezřelí zaparkovali u nemocnice a školy a odpojili přívěs jejich vozidla.

Policie se dostihla podezřelé, kteří odmítli vysvětlit svoji činnost. Policisté je vzali do vazby

Během prohlídky vozidla byly zjištěny dvě nelegálně držené zbraně a velkou nálož spojenou s kanistrem benz. Exploze byla nařízena na ráno.

Policie zneškodnila výbušniny.

“Kdyby bomba vybouchla dle plánu, způsobila by ztráty na životech i majetku,” řekl velitel jeruzalémské policie r. Mickey Levy. Dodal, že se dají očekávat další zatčení.

V souvisosti s vyšetřováním případu byli zatčeni dva lidé, Ofer Gamliel (43 let) z Bat ´Ajin a Josef Ben-Baruch (22 let) z osady Havat Maon u Hebronu. Oba pravděpodobně pomáhali naplánovat útok a připravit nálož.

Všichni podezřelí odmítají vznesená obvinění.

Během prvních dvou týdnů od zatčení v tomto případu byli všichni podezřelí neměli možnost sejít se se svými advokáty. Vzhledem k citlivosti případu rozhodl Místní jeruzalémský soud i Nejvyšší soud, že na Šin Bet může vyšetřovat podezřelé bez jejich advokátů.

Přívrženci zadržených vyjadřovali rozhořčení nad rozhodnutími soudů a poukazovali na skutečnost, že Marwán Barghouti, čelní představitel hnutí Fatáh rovněž podezřelý z terorizmu se mohl sejít se svým právníkem dvakrát během měsíce od svého zatčení v březnu 2002.

Mluvčí jeruzalémské policie Kobi Zrihan řekl 11. května 2002, že podezřelí zřejmě budou moci konzultovat své právníky po vypršení rozhodnutí soudu.

V odpovědi na zveřejnění případu, Rada obcí v Judeji, Samaří a Gaze ostře odsoudila činy připisované čtyřem podezřelým a doslova je označila jako „v každém ohledu zakázané akce, morálně i zákonně.“

Občané Bat Ajin, 13 let staré židovské osady, asi 110 zbožných rodin, vyjádřili svůj údiv nad obviněními. Moragova matka, Dalia, řekla, že si je jista nevinnou svého syna a že bude brzy prokázáno nereálnost obvinění.

“Prohlášení Šin Bet se musí brát s rezervou, protože dřívějsí prohlášení o odkrytí údajných židovských teroristických buněk se ukázalo jako chybné,” řekl mluvčí rodin a osady Moti Karpel.

“Kdybych byl po dva týdny vyšetřován Šin Bet, možná bych doznal, že jsem zabil Ježíše,” pokračoval.

Není jasné zda se vyšetřovatelé pokusí prokázat spojení mezi zatčenými a dřívějšími nevyřešenými útoky.

Neznámá židovská skupina, nazývající se “Mstitelé utlačovaných” se přihlásila k atentátu uskutečněnému na dvoře arabské chlapecké školy ve čtvrti Sur Bahir ve východním Jeruzalémě, při němž bylo lehce zraněno sedm studentů a učitel.

Sdělení o atentátu nemohlo být nezávisle ověřeno. Dle sdělení policie se rozběhlo vyšetřování do všech možných směrů, včetně možnosti, že časovaná bomba měla být použita proti Židům a vybouchla předčasně.

9. května 2002 se skupina nazývající se Bojovníci království Izraele přihlásila k osmi vraždám Arabů za  poslední rok a půl a k bombě v Sur Bahir.

Skoro třicet členů skupiny Židovské teroristické podsvětí bylo odsouzeno za zločiny provedené začátkem osmdesátých let. Tato teroristická organizace byla spojena s vražedným útokem na hebronskou Islámskou Univerzitu i s odhaleným pokusem o bombový útok na Skalní Dóm na chrámové hoře.