Print Edition News Updates Archive About Ha'aretz Tech Support
News
Business
Editorial & Op-Ed
Features
Sports
Art & Leisure
Books
Letters
Food & Wine
Tourism
Real Estate
Cartoon
Friday Magazine
Week's End
Anglo File
Previous Editions
In-depth
The intifada: Two years on
Israel and 9/11
Hamas: A threat to Israel and to Arafat
Remembering Rabin: 7 years on
Rise of the New anti-Semitism
 
Monday, November 11, 2002 Kislev 6, 5763 Israel Time:  22:46  (GMT+2)
Back Home
Last update - 20:39 11/11/2002
Pět lidí zabito při útoku v kibucu Mecer
Fatáh soukromě: Útok na kibuc Mecer byl omyl
Izraelská obranná armáda se připravuje na velkou vojenskou operaci v Nábulusu a Tul Karm
Napsali Amos Harel a Arnon Regular, korespondenti Ha'aretzu, Ha'aretz Service
Přeložil Asi
Čtyři lidé z pěti zabitých při teroristickém útoku na kibuc Mecer.
(Photo: Ha'aretz)

Vysoký bezpečnostní představitel řekl armádní radiostanici, že Izraelská obranná armáda brzy odpoví na útok v kibucu Mecer v neděli v noci, při kterém bylo zabito pět lidí. Bezpečnostní činitelé sdělili v pondělí 11. listopadu 2002, že se izraelská armáda připravovala na velkou vojenskou operaci na Západním břehu ve městech Nábulus a Tul Karm i před střeleckým útokem na kibuc Mecer.

Předseda vlády Ariel Šaron a ministr obrany Šaul Mofaz se setkali v pondělí odpoledne, aby projednali vojenskou odpověď na útok. Mofaz se setkal v pondělí s bezpečnostními veliteli, aby formulovali prvotní plány na odpověď.

Bezpečnostní síly snížily poplach pro podezření z útoku v oblasti Šaron v pondělí večer, který byl vyhlášen během dne po obdržení specifického varování, že teroristé se snaží proniknout do oblasti a provést tam útok. Policie a příhraniční policie byly rozmístěny na Zelené linii a byly položeny zátarasy na silnice kolem oblasti Šaron a v některých městech.

V kibucu Mecer bylo zabito pět osob a tři lidé byli zraněni, když terorista vnikl v neděli v noci do kibucu na západní straně Zelené linie ohraničující Západní břeh (hranice Izraele do roku 1967). Střelec zabil dvě malé děti v jejich postýlkách, jejich matku a dva dospělé.

Brigády mučedníků od Al Aqsá organizace Fatáh Jásira ´Arafáta se přihlásila k odpovědnosti za útok, při kterém se terorista podplazil pod bezpečnostní bariérou, zastřelil procházející se ženu , vyměňoval si střelbu se sekretářem kibucu (jeho nejvyšším představitelem), kterého zabil.

Útočník se vloupal do domu, zabil děti a jejich matku.

Oběti byli identifikovány v pondělí. Zavražděni byli Revital Ohayoun, 34, její synové Matan, 5, a Noam, 4, dále Jicchak Dori, 44, sekretář kibucu a Tirca Damari, 42, z Eliachin, která byla v kibucu na návštěvě.

Jicchak Dori byl pohřben v pondělí odpoledne v kibucu Tirca Damari byla pochována v tutéž dobu v mošavu Eliachin.

Revital, Noam a Matan Oyahoun budou pohřbeni v úterý ve dvě v Cur Šalom.

Kibuc založený levicovou organizací Hašomer hacair byl známý energickým prosazováním vysídlení Izraelců ze Západního břehu a narovnání vztahů s arabskými sousedy.

Útoky přišly během údajné snahy organizace Fatáh přesvědčit militantní členy organizace Hamás o příměří v rámci hranic platných před rokem 1967, takzvané Zelené linii. Fatáh oficiálně nepodporuje útoky v mezinárodně uznaných hranicích Izraele.

Palestinská samospráva odsoudila útok z pondělního rána, jeden ze zdrojů samosprávy označil útok za "omyl."

Bezpečnostní síly nařídily obyvatelům kibucu, aby zůstali ve svých domech po celou noc, celý kibuc byl zatemněn a policie hledala útočníka. V sedm ráno bylo dovoleno obyvatelům opustit své domovy, když policie oznámila, že se útočníkovi podařilo z kibucu utéci za Zelenou linii do Palestinci spravovaného města Tul Karm.

Zdravotníkům, kteří přijeli na místo bylo hodinu zakázáno vstoupit do kibucu, protože se bezpečnostní složky obávaly dalších útoků teroristy.

Během útoku, který trval dvacet minut zpozoroval teroristu bezpečnostní koordinátor kibucu a začal na něj střílet, ale minul ho.

Velitel izraelské policie Šlomo Aharonisky řekl v pondělí, že přišlo "nesčetně varování", že se takový útok odehraje v tomto místě, které je velice blízko ideálnímu přechodu pro teroristy na cestě do Izraele.

Mnoho policistů prohledávalo v noci kibuc za použití světlic a helikoptéry. K ránu se ukázalo, že teroristovi se podařilo uniknout.

Během pondělí zemřeli dva palestinští teroristé, když vyhodili do povětří své auto po zastavení pohraniční policií.

"Palestinský teroristický stroj nepomine jedinou ránu," řekl David Baker z kanceláře předsedy vlády Ariela Šarona, když se jednotkám podařilo odhalit útok.

V neděli armáda oznámila zatčení patnáctiletého kluka z Nábulusu na Západním břehu na cestě k sebevražednému útoku, a dále vysokého přestavitele organizace Hamas z Hebronu na Západním břehu.

Příhraniční policie neutralizovala dvě nálože o hmotnosti 160 kilogramů ve sklenících v osadě Morag v Gaze.

Izraelská armáda odpověděla raketami v Gaze
Izraelské helikoptéry vystřelily rakety na velkou slévárnu v centru města Gaza v pondělí dvě hodiny po teroristickém útoku v severním Izraeli, který zabil pět lidí.

Izraelské Rádio oznámilo, že slévárna byla používána pro výrobu minometných střel.

Helikoptéry vystřelily nejméně osm raket na slévárnu, která byla zřejmě prázdná v době útoku po druhé hodině odpolední.

Izraelská obranná armáda se často v minulosti zaměřovala na továrny používané palestinskými ozbrojenci k výrobě zbraní.

Během počáteční fáze dvouleté intifádat Al - Aksá odpovídal Izrael na útoky letecky.

Po nástupu Ariela Šarona se Izrael takových praktik vzdal a místo toho se spoléhá na jednotky, které znovu obsadily palestinská města a denně zatýkají palestinské militanty.

Related Articles
Separation anxiety / Aviv Lavie
News | Business | Editorial | Editorial & Op-Ed | Features | Sports | Art & Leisure | Books | Letters | Food & Wine
Tourism | Real Estate | Cartoon | Friday Magazine | Week's End | Anglo File | Print Edition | In-depth | Archive | About Ha'aretz | Tech Support
© Copyright   Ha`aretz. All rights reserved